בית התנועה והדפוס

השנה מלאו 80 ל"קיבוץ הארצי" (אירגון קיבוצי השומר הצעיר), קיבוץ מרחביה היה בין ארבעת הקיבוצים המייסדים.

בכניסה לקיבוץ מרחביה ניצב לו בית התנועה והדפוס שבע שנים ומעשים, מראהו דהוי מוזנח. עייף ונשכח הוא מבקש: "אל תשליכני לעת זיקנה".
הבית תוכנן ע"י האדריכל קובה פינקרפלד ידיד הקיבוץ, נבנה ע"י הקיבוץ הארצי, ונפתח בשנת 1937.

בקומה העליונה היתה מזכירות הקיבוץ הארצי, בכל יום ראשון – ישיבה, בה חרצו את גורל האומה והמדינה. ובשאר הימים הבית רחש חיים, פעילים ושליחים התקבצו סביב מאיר יערי המנהיג, שאלו את דעתו בעניינים העומדים ברומו של עולם הסוציאליזם, מה אומרים בברית המועצות, איך נבנה את הסוציאליזם העולמי, מה מותר ומה אסור לעשות, וכמובן גם בקשו בקשות עבור קיבוצים וחברים שונים. הבית הפך לסמלה של תנועת השומר הצעיר, מפה לאוזן נאמר: כי "ממרחביה תצא תורה". ובמשך הזמן נוסף למקום התואר "חצר האדמו"ר". עזרא צמרי צבע את הבית באדום באחת מעבודותיו. בשנת 1980 עברה המזכרות ומשרדה לבית הקיבוץ הארצי בתל אביב. מאיר יערי שכבר לא היה צעיר נשאר במשרדו עד יום מותו. עם מותו הועברו רהיטי המשרד ל"בית יערי" הנמצא בחצר הגדולה ליד ארכיון קיבוץ מרחביה.

בקומה התחתונה היה בית דפוס שהיה משותף לקיבוצים מזרע, שריד ומרחביה. את מכונות ההדפסה והסידור קנה הקיבוץ מדפוס "הארץ" שהוציא אותן מהשימוש. את הכסף לקניית המכונות תרמה אישה מופלאה בשם רמה לינדהיים שהגיעה אל התנועה הציונית ממרומי החברה הניו- יורקית הגבוהה ופעלה במסגרת ארגון הנשים "הדסה". רמה לינדהיים, אם לחמישה ילדים, הייתה מעמודי התווך של הארגון והתמנתה לנשיאת "הדסה" לאחר שהנרייטה סולד, מיסדת הארגון, עלתה לארץ. רמה הגיעה לביקור ראשון בארץ ישראל בשנת 1925 לאחר מותו הפתאומי של בעלה נורווין. בשנת 1928 היא עזבה את פעילותה בהדסה ואת משפחתה הענפה בארה"ב, עלתה לישראל, התקבלה לחברות בקיבוץ משמר העמק, קשרה את גורלה בתנועה הקיבוצית וחילקה את חייה בין שני העולמות. את הכסף שנותר שריד לרכוש המשפחה אחרי המשבר הכלכלי בארה"ב, תרמה רמה לזכר בנה שנפטר באותן שנים ממחלת כליות.
הדפוס נפתח בשנת 1940 בטכס רב רושם בחורשה ליד בית התנועה, רמה לינדהיים נאמה ואחריה ברך מאיר יערי, השתתפו בו חברים רבים וכל ראשי התנועה. בבית הדפוס של קיבוץ מרחביה הודפס עיתון התנועה והמפלגה "משמר" ואח"כ "על המשמר", הודפסו ספרים בהוצאת "ספרית הפועלים" כמו גם טפסים משרדיים שונים עבור הקיבוצים כגון: דפי הנהלת חשבונות, סידורי עבודה, ופתקים שונים ("יש לך תור לרופא שיניים ביום… שעה.." , "חבר יקר! ביום ששי אתה תורן בחדר האוכל משעה…." ועוד ועוד). אולם הזמנים השתנו, עם הופעת הטלוויזיה שסינוורה את עיני הקורא פחת הביקוש לספרים, המכונות התיישנו, המדפסת הדיגיטלית דחקה את רגלי הליינוטיפ, ההלט, וההיידלברג.
ההזמנות התמעטו עד שבשנת 1984 סגר בית הדפוס את דלתותיו. הבית נרכש ע"י קיבוץ מרחביה ועבר מאז גילגולים רבים: בקומה העליונה היו משרדי ארכיון הקיבוץ הארצי, משרד הבניין, הגרפיקה של זאב הררי ועוד. בקומה התחתונה היה אגף ההרכבות של "פלסים" שהופעל ע"י ותיקי הקיבוץ.
והיום: לקומה העליונה נכנס ארכיטקט, ובקומה התחתונה מדפיסים חולצות. ומי יודע מה ילד יום …

* בארכיון קיבוץ מרחביה ניתן להתרשם ממגוון הדפסות שנעשו בבית הדפוס כמו גם מתמונות וחומרים על הנהלת השומר הצעיר

באדיבות ארכיון קיבוץ מרחביה – צביה רייל

Top