ספורט בקיבוץ מרחביה

"ספורט לאלפים ולא לאלופים" זו הייתה בשביל החברים הוותיקים לא רק סיסמא, אלא דרך חיים, חברי הקיבוץ היו חברים באגודת הספורט של ההסתדרות – "הפועל". לכל חבר הייתה תעודת חבר, הפעילויות היו רבות ומגוונות, ימי ספורט, התעמלות, תחרויות ריצה, שחייה משחקי כדור עף וכדור סל ועוד, אך גולת הכותרת היו מבחני אות הספורט, שנערכו בכל שנה לכל המעוניינים ובעלי הכושר, לחברים הייתה זו בחירה מרצון. והילדים עברו שנה שנה את מבחני אות הספורט במסגרת הלימודים. חברים שונים היו מאוד פעילים במבצע זה בינהם יחזקאל שטוייר (חשמלאי הקיבוץ), יעקוב פרנס (המא"ז, הארכיונאי, ועובד הדפוס), ועוד.

מן העיתונות אנו למדים כי במבחני אות הספורט שנערכו בשנת 1950 לחברים מעל גיל 50 השתפו 12 חברים – 4 זכו באות הזהב (למשתתפים ברציפות 10 שנים), 6 זכו באות הכסף (5 שנים רצופות), ושניים קיבלו את אות הברונזה הניתן מדי שנה לעוברים את מבחני אות הספורט.

חברי מרחביה היו שותפים לפעילויות ספורטיביות אזוריות, התעמלות המונית באירועים שונים, ותחרויות כדור עף וכדור סל בין קבוצות שונות בעיקר מקיבוצים אחרים

כבר בשנת 1938 נערכה במרחביה פגישה של סניפי "הפועל" בעמק יזרעאל, בתחרויות התבלטה במיוחד קבוצת הכדורעף של מרחביה שעליה נספר בפרק הבא.

בשנת 1947 נערכה בבריכת השחייה של מרחביה האליפות הששית בשחייה של "הפועל".

בשנת 1954 נערך לראשונה מרוץ התבור בו זכתה במקום ראשון בת קיבוץ מרחביה (לאה רייך).

בשנים מאוחרות יותר נערכה במסגרת חגיגות האסיף בסוכות ה"סוסידה" בה השתתפו ילדי מרחביה בתחרויות רכיבה וזכו במקומות הראשונים ובפרסים רבים. (גם על זה בפרקים הבאים)

בשנת 1972 נערכה בחדר האוכל "אולימפיאדה" היתולית לאות הזדהות עם האולימפיאדה שנערכה אז בברלין ובאותה אוליפמפיאדה נרצחו 11 מספורטאי ישראל.

גם כיום מתקיימים חוגי התעמלות שונים לחברים בקיבוץ ובמועצה. זה המקום להזכיר את רותי גלעדי ז"ל שהייתה הרוח החיה בהקמה וייסוד חוגי התעמלות לחברות וחברים, ובעיקר את חוג החברות הוותיקות, שהפך למפגש חברתי בימים שלפני מועדון "יחדיו". לאחר מותה נערך מדי שנה יום ספורט על שמה בבית הספר היסודי.

באדיבות הארכיון – צביה רייל

Top